Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Blog chmura tagów
Zero Waste dla zielonych 0
Zero Waste dla zielonych

Znasz te filmy na YouTube, gdzie uśmiechnięta pani (lub pan) dumnie pokazuje słoik odpadów, które uzbierała przez rok? Myślisz sobie: „nie, to nie dla mnie, nie dam rady tak żyć”, „mam rodzinę, produkujemy chyba tonę śmieci”, „bardzo ciekawe, ale kompletnie się u nas nie sprawdzi, nie da się tak”.

Masz rację. W większości przypadków nie będzie to możliwe. Zresztą- jest nawet powiedzenie, że „nie potrzebujemy kilku osób, które robią to perfekcyjnie, potrzebujemy milionów, którzy robią to średnio”.

Teraz wchodzimy my, cali na biało 😉

Pokażemy Ci, że każdy, nawet najmniejszy krok w stronę bardziej ekologicznego stylu życia, to wielki krok dla ludzkości. Co więcej, to wielki krok dla Ciebie.

Udowodnimy, że nie musisz być superbohaterem, żeby zmienić świat na lepsze. Podróż, którą rozpoczniesz, może być fascynująca. I wcale nie musi być trudna. My też ciągle w niej jesteśmy, ciągle pracujemy nad zmianą naszych nawyków na lepsze.

W Zielonej Dziupli będziemy dostarczać Ci soczysty kontent, który będziesz mogła/mógł wprowadzić w życie od razu. Dostaniesz informacje i wskazówki na temat prawidłowej segregacji śmieci, życia bardziej eko, ograniczenia mięsa i wieeeele innych.

Jesteś dalej z nami?

Świetnie.

Poniżej znajdziesz kilka porad, które możesz wprowadzić w życie od razu (ale nie wszystkie na raz). Wybierz sobie coś, co będzie dla Ciebie najłatwiejsze do wykonania. Pamiętaj, tu nie chodzi o perfekcję. Jeśli cokolwiek Ci nie wyjdzie, nie zaczynaj „od poniedziałku”. Zauważ, co Ci sprawiło trudność i popraw to następnym razem 😉

Od czego zacząć?

  • Możesz ograniczyć mięso

 

Jeśli nie chcesz całkowicie z niego zrezygnować, jesz je codziennie, możesz ograniczyć jego spożycie do np. 3 razy w tygodniu.

 

Jedzenie mięsa to jednocześnie najmniej efektywny sposób wyżywienia ludzkości i najszybszy na pozbycie się efektu cieplarnianego.

 

Żeby wyprodukować:

1 kg wołowiny, potrzeba 20 000 litrów wody

1kg jajek ->1800 litrów

1kg sera ->3400 litrów

 

Hodowla bydła jest odpowiedzialna za

- 51% emisji gazów cieplarnianych,

- pochłania 30% światowych zasobów wody pitnej,

- zajmuje 45% pól uprawnych na Ziemi,

- w 91% niszczy lasy Amazonii (płuc świata).

 

*Jeżeli masz wątpliwości, czy dostarczysz sobie odpowiednią ilość białka bez kilograma mięsa na talerzu, uspokajamy- tak 😊 Będą o tym wpisy.

 

ZŁOTA PIĄTKA OD ZERO WASTE

 

Inspiruj się ruchem Zero Waste. Co prawda, w dzisiejszym społeczeństwie, nawet ludzie żyjący w ekowioskach wytwarzają pewną ilość odpadów, ale gwarantujemy, że ograniczanie konsumpcji wyjdzie nam wszystkim na dobre.

 

Złota piątka- inaczej zasada 5 R brzmi (dokładnie w tej kolejności):

 

  • REFUSE (odmawiaj)

Dotyczy to przynoszenia do domu przedmiotów, których nie potrzebujesz. Chcesz kupić nową bluzkę? Pomyśl, czy w szafie nie masz już czegoś podobnego, przemyśl dobrze swój zakup.

Nie ważne, czy jest to nowa para spodni, czy deska do krojenia. Dobrze jest zadać sobie pytanie: czy naprawdę tego potrzebuję? Pamiętaj, że każdy przedmiot przyniesiony do domu, będzie miał w nim swoje miejsce. To miejsce, to Twoja przestrzeń życiowa. Czy chcesz ją dzielić z niepotrzebnymi bibelotami? Więcej rzeczy, to mniej przestrzeni. To więcej czasu na ich porządkowanie, zajmowanie się nimi, szukanie im miejsca. Tym samym, to mniej czasu dla Ciebie. A może wolisz mieć więcej przestrzeni i więcej spokoju?

Pamiętaj, ta zasada dotyczy również różnych gratisów. Jesteśmy nimi zasypywani na konferencjach, w pracy, podczas spaceru po mieście ktoś chce nam dać jakąś próbkę/ulotkę. Nie wspieraj tego. Milczenie, to przyzwolenie.

 

  • REDUCE (redukuj)

To pochodna pierwszego R.

Czy potrzebuję nowej torebki? Może mogłabym naprawić starą. Może mogę znaleźć coś podobnego w second handzie? Dobrze jest też zwracać uwagę, czy produkty, które kupujemy są fair trade. Oznacza to między innymi, że warunki, w których pracują ludzie są dobre. Są to miejsca, gdzie zatrudniono lokalesów, dając im tym samym pracę i godne warunki życia.

Wybierz czasami komunikację miejską lub jedź do pracy rowerem. To ostatnie nie tylko przysłuży się planecie, ale również Twojej kondycji.

Możesz zredukować ilość przedmiotów, które masz w domu. Pomocna jest tu zasada, że jeśli czegoś nie nosisz prze rok, to prawdopodobnie nie będziesz tego nosić w ogóle. Możesz sprzedać niepotrzebne ubrania w aplikacjach takich jak OLX czy Vinted, albo oddać je do sklepów charytatywnych.

U nas, gdy zaczęłam redukować ilość zbędnych rzeczy, nie mogłam uwierzyć, że tyle ich jest. Część oddaliśmy do sklepu charytatywnego, część sprzedaliśmy a inne oddaliśmy.

 

  • REUSE (używaj ponownie rzeczy, które już masz)

Nie kupowaliśmy dzieciom nowych ubranek, gdy były niemowlakami. Wszystkie nosiły ubranka po sobie i to jest ok! Nie dajcie sobie wmówić, że nie. Tak samo zabawki, łóżeczko czy inne dziecięce niezbędniki.

Zasada ta dotyczy również innych przedmiotów. Możesz używać ponownie słoików po passacie pomidorowej i przechowywać tam później np. płatki owsiane. Możesz także mrozić w nich warzywa, owoce, resztki obiadu – ja zaczęłam to robić i dzięki temu zawsze mam jakieś szybkie danie, które wystarczy odgrzać. Oszczędza mi to dużo pracy, kiedy nie mam czasu na gotowanie a dziecko jest głodne.

Przykładów jest cała masa, możesz:

- używać wielorazowych torebek na owoce i warzywa, zamiast jednorazowych plastikowych reklamówek

- plastikowe butelki na wodę, które bierzesz np. na siłownię zamień na szklane (albo wykorzystuj te plastikowe, które już masz)

- baterie zastąp tymi, które można naładować

- chusteczki jednorazowe można zastąpić starymi, dobrymi bawełnianymi

- jednorazowe podpaski i tampony zastąp kubeczkiem menstruacyjnym, wielorazowymi podpaskami, bielizną menstruacyjną lub przynajmniej biodegradowalnymi wkładkami

- wypróbuj wielorazowe pieluchy, nawet jeśli nie będziesz używać ich codziennie, zawsze zmniejszysz ilość jednorazówek na wysypiskach śmieci

 

  • RECYCLE (recykling)

 

  • ROT (kompostuj)

Resztki jedzenia, które nie są kompostowane, trafiają na wysypisko śmieci. Proces rozkładu powoduje wydzielanie do atmosfery metanu, który jest nawet gorszy od CO2. Dlatego, jeżeli tylko masz taką możliwość- kompostuj organiczne resztki.

Kompost, jako dodatek do gleby użyźnia ją.

 

Pamiętaj, każdy, nawet najmniejszy krok to duża zmiana. Zmiany nawyków to procesy, a to często wymaga czasu. Nie bądź dla siebie zbyt surowa/wy.

Kiedy poczujesz się pewniej np. w segregacji śmieci i wejdzie Ci to w nawyk, być może będziesz miała/ miał ochotę na dalsze zmiany 😊

 

Trzymamy za Ciebie kciuki!

Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl